Základné informácie

Splav Dunajca

Splav Dunajca

Nadmorská výška: 465 m. n. m.
Geografická poloha: Dolina Dunajca
Územno-správne začlenenie: prešovský kraj, okres Kežmarok
Regionálne začlenenie: spišský región, severný Spiš
Počet obyvateľov k 1.1.2005: 222
Rozloha katastra: 304 ha
Časti obce: Červený Kláštor a Červený Kláštor - kúpele (Smerdžonka)
Erb obce: schválený 30.10.1996, autori: Ivan Chalupecký, Ladislav Vrteľ a Dragica Vrteľová

Zamagurie

Zamagurie sa nachádza severovýchodne od Vysokých Tatier (cca 50 km). Pieninský národný park, ktorého je súčasťou, vyniká neobyčajnými prírodnými krásami, bralnatými hrebeňmi, bohatou faunou a flórou. V tomto malebnom regióne nájdeme zachovanú ľudovú architektúru, historické i kultúrne pamiatky, liečivé pramene a kúpele, jedinečné a vzácne druhy fauny a flóry, mnoho možností turistiky, cykloturistiky a aktívneho trávenia voľného času. Oblasť má ideálne podmienky na rozvoj cestovného ruchu a agroturistiky, ponúka dostatok služieb a možností ubytovania v súkromí alebo v rodinných penziónoch. Zaujme tiež typický folklór a tradičné goralské jedlá.

Najväčšou atrakciou je splav na tradičných Goralských drevených pltiach, organizovaný v dĺžke 11 kilometrov po rieke Dunajec, pretekajúcou hlbokým kaňonom Pienin s výhľadom na nádherné belostné vápencové bralá, pozoruhodné skalné útesy a tiesňavy. Nástupné miesta na Slovenskej strane sú za obcou Majere a na začiatku obce Červený Kláštor, splav sa končí pri obci Lesnica, štátnej hranici s Poľskom. Sezóna trvá od 1. apríla do 31. októbra a dĺžka plavby najkrajšou časťou Pienin, Prielomom Dunajca, je 9 kilometrov. Okrem splavu na tradičných pltiach možte splaviť Dunajec aj na vlastných alebo požičaných lodiach.

Na brehu rieky Dunajec sa nachádza obec Červený Kláštor, ktorého história sa spája najmä s národnou kultúrnou pamiatkou - kláštorom zo 14. storočia, zasadeným do nádhernej pieninskej scenérie pod vrchom Tri Koruny. V 14.-16. storočí to bol kartuziánsky a v 18. storočí kamaldulský kláštor. Bol preslávený najmä vďaka mníchovi Cypriánovi (Vlastným menom Franz Ignatz Jäschke, ktorý zložil sľub v kamaldulskom kláštore na Zobore pri Nitre a ako 32-ročný prišiel do Červeného kláštora) pestovaním liečivých bylín a zostavením rozsiahleho herbára, ktorý sa nachádza v Prírodovednom múzeu v Bratislave a je prezentovaný vo fotografickej podobe v objekte kláštora. S menom frátra Cypriána je spojeníá aj táto legenda: Cyprián bol muž veľmi múdry, ale duch nespokojný, ktorý dlho premýšľal o lietaní. V sne ho často anjeli vystríhali, aby to nechal, ale darmo. Spravil si krídla na lietanie a raz za tmavej noci vzlietol z Koruny na juh a doletel až na Tatry. Vznášal sa nad Morským okom a jeho obraz sa zrkadlil na hladine plesa. Vtedy ho zazrel anjel, vznietil búrku, zasiahol ho bleskom a zrazil na breh jazera. A na tom mieste vyrástol vrch, ktorý sa stal náhrobkom smelého letca. Kto chce rozoznať, ten vidí tvár, obrysy habitu, dolámané ramená, ktoré sa túžili vzniesť do výšav. Je to vrch "Mních". Prekliaty letec nesie obrovskú ťarchu a trpí vo večnom kamennom zajatí.

V obci sa nachadzájú prvé po vojne obnovené Kúpele Smerdžonka. Nachádzajú sa na druhej strane obce smerom na Starú Ľubovňu. Ich história siaha do prvej polovice 19. storočia, keď miestny mlynár využíval miestnu vodu na vaňové kúpele. Prírodná, liečivá minerálna voda Smerdžonka je vďaka svojmu zloženiu vhodná na liečenie kožných a neurologických chorôb, chorôb pohybového ústrojenstva a pri pitných procedúrach aj pri poruchách tráviaceho ústrojenstva.

Súvisiace video

Obec Červený Kláštor Prehrať Video
Obec Červený Kláštor
 • Kamenárstvo Galica
 • Vybav z domu - elektronická komunikácia
 • Virtuálny cintorín obce Červený Kláštor
 • www.slovensko.sk/sk/titulna-stranka
 • www.dcom.sk/obyvatel
 • www.severovychod.sk
 • Mapový portál obce Červený Kláštor
 • ramagu.sk
 • OOCR Tatry Spiš Pieniny
 • Tatry Pieniny LAG
 • slovakiatraveling.com
 • najdedina.noviny.sk
 • AMENO - pohrebné služby
 • Nordic Walking
 • NATUR-PACK
 • On-line kamery kukaj.se
Nastavenia cookies