motive

GORAL NA GORY

19. september 2017webmaster

GORAL NA GORY 2017

V sobotu 30.9. sa pod záštitou primátora mesta Vysoké Tatry Jána Mokoša uskutoční 2. ročník podujatia GORAL NA GORY. Po úspešnom 1. Ročníku je opäť hlavným bodom programu symbolický výstup Goralov- tentokrát zo Starého Smokovca na Hrebienok. Podujatie je pripravené pre Goralov zo všetkých goralských regiónov Slovenska, Českej republiky, Poľska ako aj priaznivcov goralskej kultúry i návštevníkov Tatier.
Symbolickým výstupom si pripomíname historické putovanie Goralov počas valašskej kolonizácie z ich pravlasti na rumunsko-ukrajinských hraniciach cez Karpatský oblúk a postupné osídľovanie horských a podhorských oblastí slovensko-poľsko-českého pohraničia.
Podujatie organizuje nezisková organizácia Obnova kultúrnych tradícií, n. o. z obce Hniezdne. Jej snahou je prostredníctvom tohto podujatia aspoň jedenkrát v roku spojiť všetky goralské regióny zo Slovenska i zahraničia, ako aj milovníkov goralského folklóru a tradičnej kultúry na jednom mieste. Zraz účastníkov je na parkovisku pri kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie v tesnej blízkosti údolnej stanice lanovky na Hrebienok. Podujatie sa začína o 9.00 hod. Cieľom tohtoročného výstupu je vyhliadkový Szilágyiho pavilón - prvý turistický objekt na Hrebienku postavený v roku 1904. Po návrate Goralov z výstupu späť do centra diania sa o 13.00 hod. začne na hlavnom pódiu bohatý kultúrny program. Pre tých, ktorí sa turistického pochodu nezúčastnia, sú v Starom Smokovci pripravené ukážky zvykov a obyčajov Goralov z Kysúc, Oravy, Spiša, Liptova, Českej republiky a Poľska. Záujemcovia o tradičné remeslá môžu nahliadnuť do tajov remesla tkáčskeho, rezbárskeho, drotárskeho či košikárskeho. Už od samého rána budú pred očami návštevníkov pripravované tradičné goralské jedlá - polievka z čierneho hrachu, kvasnica, polesníky, bryndzová polievka, syrové korbáčiky a iné.. Deti pozývame na netradičné divadelné predstavenie s názvom Goralské rozprávky v podaní zamagurského divadla RAMAGU. Pre starostov goralských obcí je pripravená súťaž „O najmocnejšieho, najrýchlejšieho a najbystrejšieho starostu". Účasť v súťaži do tejto chvíle prisľúbilo už 18 starostov. Organizátori sú nadšení veľkým záujmom z radov goralov i negoralov a srdečne Vás pozývajú na podujatie.


Viac info na: www.goralnagory.sk


Kontaktná osoba:
Frederik Packa
+421 918 609 743, +421 910 782 993
goral@okt.sk

K stiahnutiu